Akita Irkı Köpeklere Nasıl Bakılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Japonya’nın Honshu adasının Akita bölgesinden adını alan Akita ırkı köpekler tarihte ilk olarak Japon İmparator’unun koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Akita’lar dövüş, geyik ve ayı avı, kızak köpeği, polis ve askeri iş köpeği olarak da kullanılmıştır.

Yeteri kadar egzersiz yaptırabiliyorsanız Akita’ları apartman dairesinde besleyebilirsiniz. Ev içerisinde aktif olmayı seven bu köpekler için en ideal alan ise geniş araziler ve bahçelerdir. Zaman zaman hırçın olan Akita’lar çoğu zaman uysal, duygusal ve zeki köpeklerdir.

Sakin ancak başına buyruk olabilen bu köpekler sahiplerine karşı son derece hassas ve sevecen davranırlar. Akıllı ve cesur olan Akita’ları besleyebilmek istiyorsanız yavruyken epey zorlanabilirsiniz.

Akita Neler Yapar?

Akita besliyorsanız başka hayvanların yer aldığı ortamlarda Akita’ları asla serbeset bırakmamalısınız. Akita’ları diğer hayvanların yer aldığı bölgelerde Akita’yı tasmasız dolaştırmanız tavsiye edilmemektedir. Akita’ların diğer hayvanlara karşı tahammülü yoktur.

Kedi, köpek ve çocuklara karşı biraz çekingen olabilen Akita’lar kendi ailesindeki çocuklara karşı daima iyi davranırlar. Yemek yeme konusunda bazı zamanlar saldırganlaşabilirler. Ancak yavru haldeyken verilecek eğitim sayesinde yemek konusunda vahşileşme sıkıntıları ortadan kaldırılabilmektedir.

Yüzyıllarca dövüş köpeği olarak kullanılan Akita’ların soyları bu sebepten dolayı tükenmek üzeredir. Fakat ulusal hazinenin yok olmasını istemeyen Japon hükümeti, köpeğin kanlı gösterilerde ve dövüşlerde kullanılmasını yasaklamıştır. Akita’lar günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’nın çoğu bölgesinde insanların severek beslediği köpeklerdir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR