Akvaryum Bakımı ve Temizliği Nasıl Olur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Balık beslemek çoğu insan için huzur verici bir aktivitedir. Büyük bir özenle beslediğiniz balıklarınız size mutluluk verirken sizin tek yapmanız gereken akvaryumun bakımını ve temizliğini düzenli olarak yapmanızdır. Akvaryumlarınızı her gün, haftada bir, iki haftada bir ve ayda bir şeklinde belirli bir bakım takvimine bağlı kalarak yaparsanız daha pratik çözümler üretebilirsiniz.

Günlük olarak düzenli bir şekilde yapmanız gereken ilk adım balıklarınızın yemini vermek olacaktır. Günde en fazla 3 defa balıklarınıza yem verdiğiniz zaman akvaryumunuzun çabuk kirlenmemesine yol açarsınız.

Suyun sıcaklık derecesi balıklar için hayati bir önem taşımaktadır. Bu yüzden akvaryumunuzun bakımını yaparken termometrenize mutlaka göz atmalısınız. Uzun ömürlü balıklarınız olmasını istiyorsanız akvaryumunuzun genel temizliğini haftada 1 defa yapmalısınız.

Haftada 2 Defa Tortuları Temizlemelisiniz

Akvaryumun ön cam kısmında oluşan yosunlardan şikayet ediyorsanız ufak bir sünger yardımı ile ön cam temizliğini yapabilirsiniz. Fakat kullandığınız süngerin tamamen bu iş için kullanıldığından emin olmalı ve üzerinde herhangi bir temizlik maddesi kalıntısı olmadığından emin olmalısınız.

İki haftada bir yapabileceğiniz temizlik ile akvaryumun dip kısımlarında yer alan tortuları temizleyebilirsiniz. Akvaryumun en dip köşelerinde kalan bu tortuları temizlemek için suyun tamamını boşaltmanıza da gerek yok. Akvaryum suyunun %20’lik bir kısmını dışarıya alarak temiz ve dinlenmiş su ilave etmeniz tortuların temizliği için yeterli olacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR