Akvaryumda Kaç Balık Olmalı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bir akvaryumda kaç adet balık beslenebileceği ile ilgili net bir fikre sahip olmladığınız zaman gereğinden fazla balık besleyerek farkında olmadan balıklarınızın sağlığına zarar verebilirsiniz. Kullanmayı planladığınız akvaryum sistemlerinde yapay ve gerçek bitkilere göre ve daha pek çok farklı duruma göre beslenmesi gereken balık sayısı değişebilmektedir.

5/3 Kuralı Nedir?

5/3 kuralı her 5 litre su için 1 adet ortalama 3 cm boyutlarındaki bir balığı koyabilmeniz anlamına gelmektedir Balıkların boylarının 3 ile 3,5 cm arasında değişmesi ideal boyutlar olacaktır

Kesin bir hesaplama yöntemi olarak çoğu kişi 5/3 kuralına uyum sağlamaktadır. 100 litrelik su olan bir akvaryuma 2 adet 20 cm boyutlarındaki balığı koymak ile 4 adet 10 cm’lik balığı koymak arasında büyük farklılıklar mevcuttur.

Her iki durumda da balıkların uzunlukları 40 cm olsa bile farklı cinsteki balıkların ihtiyaçları her zaman birbirlerinden daha farklı olacaktır. Ayrıca ne olursa olsun 2 balık yerine 4 balık her koşulda daha fazla alana ihtiyaç duyacaktır.

Balıkların yetişkinlik dönemlerinde alacakları boyutları da hesaba katmanız ilerleyen dönemlerde yaşayabileceğiniz sıkıntıları önler. Yetişkinlik dönemine geldiği zaman aşırı büyük boyutlara ulaşan balıklar beslemek istiyorsanız hesaplamanızı bu duruma göre yapmanız gerekebilir.

Balıklarınızın ihtiyaç duyabileceği oksijen miktarı için de akvaryum suyunun belirli yüzeey alanına ihtiyacı olacakır. Suyun yüzey alanını ne kadar geniş tutarsanız oksijen miktarı da bu durumla doğru orantılı olarak artacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR