Akvaryumlarda pH / Amonyak Seviyeleri ve Balıkta Eski Tank Sendromu

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Eski tank sendromu, yüksek düzeyde amonyak ve nitrit bulunan balık akvaryumlarında ve düşük pH seviyelerinde oluşur. Bu duruma fazla stoklama (fazla balık) neden olabilir, ancak çoğunlukla yanlış yapılan tank bakımlarından kaynaklanır. Hali hazırda tankın içinde yaşayan balıkların da sendrom hastalığına yakalanması muhtemel olabileceği gibi asıl tehlike akvaryuma eklenen yeni balıklar içindir.

Eski tank sendromunun en birincil belirtisi, eski balıklar hayatta kalırken ve görünüşte sağlıklı görünürken, uzun süredir kurulu olan bu tanka yerleştirilen yeni balıkların ölmesidir. Bunun nedeni ise, eski balıkların su dengesine alışık olması, bazı kimyasal veya bakteriyel seviyelerin birikmesi gibi koşullara uyum sağlamalarıdır.

Eski balık genellikle sudaki sağlıksız düzeylerden etkilenme belirtileri göstermez. Bununla birlikte, yeni balık genellikle farklı bir su dengesine uyum sağlayamaz.

Su test edildiğinde, 6'nın altındaki pH seviyeleri, genellikle faydalı bakterilerin yok olmasına neden olan ciddi bir dengesizliği gösterir ve sudaki amonyak ve nitrit düzeylerinde tehlikeli artış suda toksisiteye neden olur.

Balıklarınız için uygun olmayan bir akvaryum koşulu var ise (eski tank sendromu), her gün birkaç galon yeni su ekleyerek su değerlerini dengelemeye başlayın. Bu, suyun sağlıklı bakteriyel seviyelere yeniden ulaşmasına ve balıkların kademeli olarak değişime uyum sağlamasına olanak tanır. Seviyelerin sağlıksız olmasına rağmen, eski balıklarınızın sudaki seviyelere alıştığını unutmayın. Suyun kademeli değil de birden değiştirilmesi balıklarınızı şoka sokar ve öldürür.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR