Albatros Kuşunun Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Albatros kuşları dünya üzerinde yer alan en geniş kanatlı kuş olarak bilinmektedir. Geniş olan kanatları ve kendilerine özel kemik sistemleri ile saatlerce havada uçabilen Albatros kuşlarının kanatlarının açıklığı 3,5 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Albatros kuşlarının en belirgin özellikleri kanatları ve kanatlarında yer alan gelişmiş kemik yapılarıdır. Kanatlardaki kemiklerinde yer alan özel kilitlenme özellikleri sayesinde kilometrelerce uçan Albatros kuşlarını izlemek ise ayrı bir keyiftir.

Albatros Kuşunun Yaşam Alanı

Üreme dönemleri dışında karalara inmek zorunda kalmayan Albatros kuşları Antartika’nın buzullarından 60. enleme kadar olan alanlar içerisinde yaşarlar. Fakat bazı özel dönemlerde ve üreme dönemlerinde Ekvatora yaklaştıkları ve karalarda da görüldükleri olmuştur.

Bir rivayete göre 1938 yılında ABD’de yaşanan büyük bir kasırgadan sonra New York kıyılarında da Albatros kuşlarına rastlandığı söylenmektedir. Bu durumu değerlendiren uzmanlar Albatros kuşlarının Kuzey Pasifik bölgesinde de yaşayabileceklerini söylemiştir.

Albatros Kuşlarının Üremesi

Albatros kuşları denizde uzun süre vakit geçiren ve üreme dönemlerinde karaya geçen kuş türleridir. Albatros kuşları eşlerine saygılıdır. Saatler boyunca eşine kur yapan Albatros kuşları narin ve kibar bir yapıya sahiptir.

Kuluçka dönemleri ortalama olarak 80 gün boyunca sürmektedir. 80 günlük süreç sonrasında çıkan yavru Albatros kuşu ortalama olarak 9 ay boyunca anne ve babası tarafından verilen besinler ile beslenerek sürdürerek hayatını devam ettirir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR