Annesiz Kedi Yavrularına Nasıl Bakılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi yavruları, anneleri ve diğer kardeşleri en az iki ay geçirirler. Kediyi yavru olarak bulduğunuz zaman annesine ulaşamıyorsanız kediyi güvenli bir yere almanız gerekmektedir. Erken dönemde annesinden ayrılan kedilerde farklı sağlık ve davranışsal problemler ortaya çıkabilir.

Kediyi ilk önce annesinin yanındaymış gibi sıcak bir yerde tutmanız gerekiyor. Eğer yanında olamayacaksanız havlu ile sarılı ufak bir su torbasına kediyi koyabilirsiniz. Kedi yavrularının vücut sıcaklıklarını bu şekilde koruyabilirsiniz.

3-4 saat aralıklar ile kediye süt vermelisiniz. Marketlerde ve veteriner kliniklerinde yavru kedilerin içebileceği sütler bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta asla inek sütü kullanmamanız gerektiğidir.

Katı Mama Ne Zaman Verilmeli?

Biberon ile kediye süt içirirken biberonu daima dik açılı bir şekilde tutmanız kedinin süt içerken boğulması riskini ortadan kaldırır.

Günde birkaç kez aralıklarla kedinizin ihtiyaçlarını giderebilmesi için ona yardımcı olmanız gerekmektedir. Yine vücut sıcaklığındaki bir havlu veya pamukla kedinin genital bölgesini hafif bir şekilde temizlemeniz gereklidir.

Kedi yavrusu çok fazla ses çıkartıyor ve miyavlıyorsa bunun sebebi pek çok farklı şeyden dolayı olabilir. İlk olarak yavru kediler üşüdükleri zaman miyavlarlar. Ayrıca anne memesini arayan ve anne memesine ihtiyaç duyan yavru kedilerde de miyavlama görülmektedir.

3 haftalık dönemden sonra ılık sulu mamaları ve ılık suları vermeye başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ise katı mamalara geçiş yapabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR