Atlarda Görülen Epilepsi Nöbetleri

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsanlarda olduğu gibi atlar da epilepsi sorunu yaşayabiliyor. At epilepsisi, atlarda yaygın olarak görülmese de at sahiplerinin konu hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Epilepsi çeşitli yoğunluklarda nöbetlere neden olur ve uygun bakım yapılmazsa, epilepsi yaşayan bir at, hem kendine, hem insanlara hem diğer hayvanlara ciddi zararlar verebilir.

Atlarda Görülen Epilepsinin En Yaygın Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Epilepsinin en yaygın işareti nöbetlerdir. At genellikle bilinçsizleşir, çöker ve titreyerek sarsılacaktır. Kulakları ve kuyruğu titreyebilir, gözleri uzağa doğru boş bakar ve parlar. Bir atın epilepsi nöbetine şahit olmak gerçekten korkutucu ve üzücü bir deneyimdir. Ancak nöbet bittikten sonra at genellikle eski durumuna geri dönecektir.

Atlarda epilepsinin doğrudan nedeni bilinmemekle birlikte, parazitik solucanlardan kaynaklanan tümörler, enfeksiyonlar ve beyin hasarı gibi sebepler de epilepsi nöbetleriyle bağlantılıdır.

Atlarda Epilepsi Tedavisi Mümkün Mü?

Bir atın nöbet geçirmesini izlemek garip ve korkutucu bir şey olabilir. Atınızın epileptik nöbet geçirdiğinden emin değilseniz, acilen bir veterinerle görüşün. Veteriner hekiminiz altta yatan nedeni belirleyebilir ve tanıya göre bir tedavi planı oluşturabilir.

Nöbetlerin altında yatan nedenlere bağlı olarak,  bazı bölümleri kontrol etmeye yardımcı olmak için tasarlanmış tedaviler vardır, ancak uzun vadede atlarda epilepsiyi önleyecek veya durdurabilecek hiçbir şey yoktur.

Bununla birlikte, nöbetler sırasında ortaya çıkan konvülsiyonları kontrol altında tutmak için veteriner hekimler tarafından kullanılan iki ilaç türü vardır: Diazepam ve Fenobarbiton.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR