Balık Beslemenin İnsan Sağlığına Olan Yararları Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evinizde veya işyerinizde bir akvaryum bulunması yalnızca dekoratif açıdan elde edeceğiniz bir şıklığı ifade etmemektedir. Balıkların insan sağlığına sağladığı birtakım faydalar da bulunmaktadır. Bu faydalar arasında ise tansiyonun dindirilmesi yer almaktadır.

Çocuklar için Yararları

Çocuklar akvaryumda yüzen balıkları izledikleri zaman daha fazla sakinleşirler. Çocukların odalarına koyulan akvaryum onların daha sağlıklı ve iyi uyumasını da sağlayabilmektedir.

Yetişkinler için Yararları

Yetişkin kişiler için balıklar kan basıncısı azaltma ve stresi yok etme etkisine sahiptir. Aynı zamanda herhangi bir ağrılı durum yaşandığı zaman hipnoz yöntemi olarak balıklardan yararlanılabilir.

Yaşlılar için Yararları

Özellikle Alzheimer hastası olan yaşlı kişiler akvaryumdan olumlu şekilde yararlanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre akvaryum seyretmekte olan Alzheimer hastalarının iştahlarının arttığı ve yemek yemelerinde %20’lik bir artış olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı hastalarda daha az beslenme ilavesi yapılması böylelikle elde edilmektedir. Ayrıca fiziksel sinirlilik hali de akvaryum sayesinde azalmaktadır.

Balık Beslemek Neden İnsan Sağlığına İyi Geliyor?

Bu sorunun cevabı doğanın insanlar üzerindeki etkisi ile ilişkilidir. Doğa ile ilgilenmek, yürüyüşler yapmak, evcil hayvan beslemek ve kuşları pencere kenarından izlemek insanları her zaman sakinleştiren aktiviteler arasında yer almaktadır.

Bu sebepten dolayı akvaryumun insanları sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Ağır ağır hareket ederek yüzen balıkları izlemek insanları hipnoz edebilecek etkiye yol açarak onları rahatlatmaktadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR