Balıklarda Erythrodermatitis Hastalığı

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Balıklarda sık sık görülen bakteriyel hastalıklar arasında erythrodermatitis hastalığı da yer almaktadır. Hastalık aeromonas ve pseudomonas türündeki bakteriler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Hastalık başladığı zaman balıkların derileri üzerinde kırmızı açık renkli yaralar meydana gelmeye başlar. Yavaş bir seyir izleyen bu hastalığı başlangıç sürecinde tespit edebilmek son derece zordur.

Yaralar belirgin hale gelene kadar hastalığı tespit edebilmek imkansıza yakındır. Bu sürece gelebilmek için ise 15 ile 20 boyunca beklenmesi gerekir. Hastalık genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında suyun sıcaklığının yükseldiği dönemlerde başlar.

Erythrodermatitis Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın en temel belirtisi deri üzerinde yer alan açık yaralardır. Taze kandan dolayı kırmızı renkte olan bu yaraların boyutları balığınızın cinsine göre farklılıklar gösterebilir. Ayrıca hastalığın hangi dönemde ve şiddette olduğu da yaraların boyutlarını belirler.

Yaralar ilk dönemlerde ufak lezyon şeklinde göze çarpar. Fakat bu ufak lezyonları dikkate alarak tedaviye başladığınız zaman hayat kurtarıcı bir hamle yapmış olursunuz. Aksi takdirde yaralar açık ve büyük hale geleceği için tedavi süreci son derece zor geçebilir.

Balıklar bu hastalığa yakalandıkları zaman son derece durgun, halsiz ve iştahsız bir şekilde yaşamaya devam ederler. Hastalığın ilerleyen süreçlerinde ise bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları da balığınızın sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmeye başlayabilir. Balıklarınızın bu hastalıktan korunabilmesini istiyorsanız su sıcaklığına dikkat etmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR