Balıklarda Paraziter Sindirim Sistemi Bozuklukları

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Balıklardaki sindirim bozukluklarının çoğu, parazit enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bununla birlikte, tüm parazitler balıklar için problem yaratmaz. Bazıları parazitler balıklarla simbiyotik bir ilişki içerisinde yaşarlar.

Paraziter enfeksiyonun belirtileri sindirim bozukluklarına neden olan parazite bağlı olarak değişebilir, ancak belirtiler genellikle kilo kaybı, letarji ve iştahsızlık içerir.

Özellikle genç balıklar sindirim bozukluklarına daha fazla eğilimlidir ve herhangi bir belirti ortaya çıkmadan ölebilirler. Bu tip sindirim bozukluklarına neden olan paraziler ise: Protozoon parazitler (örneğin: Spiionucleus, Hexamit ve Cryptobia) ve solucan parazitleridir (örneğin: tenyalar)

Protozoan parazitler Spiionucleus ve Hexamita: çiklet balıklarını, beta balıklarını ve cennet balığı başta olmak üzere diğer akvaryum balıklarının bağırsaklarını enfekte eder. Yukarıda belirtilen semptomların yanı sıra, bu iki parazite sahip olan balıklar beyaz ve ipeksi dışkı üretir. Başka bir protozoan parazit olan Cryptobia ise Afrika cikletlerinin midesini enfekte eder.

Paraziter Enfeksiyonun Nedenleri Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Balıklarda sindirim bozukluklarına neden olabilen çeşitli yaşam koşulları şunları içerir:

  • Akvaryumun, tankın veya balık fanusunun aşırı kalabalığı
  • Nakliye yöntemlerinde yapılan hatalar
  • Taşıma yöntemleri
  • Enfekte yiyecekler
  • Stresli koşullar

Anti-parazitik ilaçlar tenya, Spiionucleus ve Hexamita enfeksiyonlarını temizlemek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bir Kriptobi enfeksiyonu için herhangi bir tedavi yoktur. Bu parazitle enfekte olan balıklar sonunda yemek yemeyi bırakır ve ölürler.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR