Basset Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Basset’i yakından tanımayan ve onu sadece dış görünümüne göre değerlendiren biri, onun yeryüzündeki en mutsuz köpek olduğunu ileri sürecektir.

Uzun ve toplu vücudu, kasa ve biraz eğik olan bacakları, vücudunu güçlükle taşıyor etkisi yaratmaktadır. Uzun ve sarkık kulakları, melankolik  bakan açık kahverengi gözleri, kırmızı ve mat renkte göze çarpan göz yuvaları, onun en belirgin özellikleridir.

Bildiğimiz en eski Basset, orta çağda Fransa’da yetiştiriliyordu. İsmindeki “Bas” kelimesi, basık anlamına gelir. Bu da bize farklı yapıdaki bütün Basset türlerinin ortak özelliğinin basık yapılı, yani kısa boylu köpekler olduğunu gösterir. Boyları 32 ile 38 cm. Arasında değişir. Ağırlıkları Fransız türlerinde 15mkilo, İngiliz Amerikan türlerinde ise 22 kilodur.

Orta çağdan itibaren Bassetler, tilki, tavşan, ve sülün avında kullanılıyorlardı. Basset ırkından birçok varyasyonlar türetilmiştir. Örneğin Amerika’da Bloodhound türünün dişisi Basset erkeği ile çiftleştirilmiş ve doğan melez yavrular da yine safkan Basset’le eşleştirilmiştir. Amerika’da yetiştirilen bu Basset türü, safkan Basset ırkı olarak kabul edilmiştir.

Basset’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Geniş yapılı, orantılı baş, uzun sarkık kulaklar, güçlü, uzun ve kavisli boyun, basık, ağır ve yuvarlak yapılı ayaklar. Kuyruğu kesilmemelidir. Karın bölgesi, kaba ve sert tüylüdür. Kuyruk, yukarıya kalkık biçimde durur.

Karakter bakımından da olumlu özellikler taşır. Hiçbir köpek, sahibine onun kadar düşkün değildir. Ancak söz dinletmek de biraz zordur. Bütün ırklar içinde en iyi buruna sahiptir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR