Bedlington Terrier Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bu cinsin atası tam olarak bilinmemektedir. Kesin olan, bu cinsin Terrier, Otter, Greyhound ve Whippet türü köpeklerin çiftleştirilmesi ile ortaya çıktığıdır.

Tip olarak kuzuyu andıran bu köpek türünün, Kuzey İngiltere’de Rothbury kentinde yaşayan çingenelerin besledikleri ve Rothbury olarak adlandırdıkları bir köpek olarak bilinmektedir. Rothbury, fare, tavşan ve tilki avlıyordu ve aynı zamanda koşu köpeği olarak tutuluyordu.

Bedlington’lu duvarcı ustası Ainsly, ilk olarak 1825 yılında bu köpeği sistematik olarak yetiştirmeye başladı ve ona Bedlington Terrier adını verdi. O dönemde bu yeni ırka, özellikle zamanın hanımefendileri büyük ilgi gösterdi ve ona “kuzucuk”  dediler. Böylece Bedlington Terrier İngiltere’de en çok ilgi gösterilern ev köpeği durumuna geldi.

Bedlington, genel olarak tam bir Terrier özelliği gösterir. Sokulgan vesakin yapılı, özellikle de çocuklar için idea bir oyun arkadaşıdır. Sahibinin sözünü kesinlikle dinler. Diğer önemli bir özelliği ise hiç tüy dökmemesidir. Bütün Terrierler gibi çok harekete ihtiyacı vardır.

Eğer her gün koşturup hareket edebilirse, ev içinde çok daha uyumlu davranır. Tüylerinin özel bakıma ihtiyacı vardır ve düzenli olarak taranması gerekir. Tek kusuru, diğer köpeklerle çok çabuk kavgaya tutuşmasıdır. İşte o zaman, kuzucuğun içerisindeki Terrier kanı iyice belirginlik kazanır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR