Bitkili Akvaryumlarda Peyzaj Seçimi ve Uygulaması Nasıl Olmalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yaz ayları geldiği zaman çoğu akvaryum sahibi kişi akvaryumunu gözden geçirerek yeniden dekore etmek isteyebiliyor. Uzun süredir bitki yetiştirenler yeni sezonda hangi bitkiyi yetiştireceklerini düşünürken daha deneyimsiz olan kişiler ise hangi bitkilerin satın alınması gerektiği ve ne tür bir peyzaj oluşturulacağı konusunda düşünebiliyorlar.

Bu yüzden akvaryumlarda kullanılan peyzaj çeşitlerini yakından tanıyarak daha etkili seçimler yapmak gerekebiliyor. Hollanda stili olarak adlandırılan peyzaj stilini denemek istiyorsanız Aynı bitki türlerini bir buket şeklinde akvaryumunuza dikmeniz gerekiyor. Kontrast oranlarını ayarlayabilmek için farklı renk ve tondaki bitkileri de yan yana dikmeyi deneyebilirsiniz.

Akvaryumun Tek Tarafını Doldurmak

Akvaryumunuzun sol ya da sağ kısmında bitkilerin dallarının karşıya bakacak şekilde akıntı yönünde koyulması hoş bir tarz yakalayabilmenizi sağlar. Akvaryumun orta kısımlarına kadar dallar ve bitkiler ile dolu alanlar oluşturarak akvaryumunuzun diğer kısmını ise zemin bitkileri ve beyaz kum ile dekore edebilirsiniz.

Yeteri kadar derinlik algısı oluşturabilmek istiyorsanız kalın ağaç gövdelerini akvaryumunuzun ön kısımlarına koymayı deneyebilirsiniz. Arkaya doğru ufalan ağaç parçaları sayesinde son derece doğal bir orman görünümü elde edebilirsiniz. Bu tür stiller için moss türündeki bitkiler seçebilirsiniz. Düzensizlik içerisinde duracak olan bu dizaynı daha dengeli bir hale getirebilmek için boşluklara çeşitli patika yollar yapabilir ve peyzaj çalışmanızı daha güçlü hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR