Bombay Kedisi Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bombay kedilerinin adı Hindistan’ın liman kentinden gelmektedir. Sevecen ve neşeli tavırlar sergileyen Bombay kedileri insanları severler. Farklı çevrelere ve yaşam tarzlarına kolay adapte olabilen Bombay kedileri genellikle sakin mizaçlı olan kedilerdir.

Evin en sıcak köşesinde tutmanız gereken Bombay kedilerinin uykuları geldiği zaman yorganın altına kaçabilirler. Sakin bir ses tonu olan kediler genellikle kovalamaca işlerinde iyidirler. Kendi kendine oyunlar öğrenebilen Bombay kedileri için aile ortamı son derece önemlidir.

Bombay Kedileri ve Sağlık

Bombay kedileri genlerinden gelen çeşitli sağlık problemleri ile uğraşmak durumunda kalabilir. Bu tür kedilerde en sık rastlanan hastalık ise kroniyofasiyal bozulma hastalığıdır. Bu hastalık yeni doğan kedilerde ve yavrularda meydana gelebilir. Ancak hastalık sadece yavru kedilerde meydana gelmektedir.

Bombay Kedileri ve Bakım

Kısa ve parlak tüylü olan Bombay kedilerinin tüylerini haftada 1-2 kere taradığınız zaman ölü tüylerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Diş eti hastalıklarına karşı da kedilerin dişi düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Bombay kedilerinin tırnakları iki haftada bir kesilmelidir. Göz kenarlarında akıntı olduğu zaman bu akıntılar hızlı bir şekilde temizlenmelidir. İşlem yapılırken daima yumuşak bir bez kullanmalı ve iki göz için de farklı bez kullanmalısınız.

Kulaklarının iki haftada bir kontrol edilmesi gereken Bombay kedileri, kulak problemlerine yatkın kedilerdir. Kulak bölgesinde kir görüyorsanız hemen ufak bir pamuk ve elma sirkesi ile hazırlanan bir karışım ile kulakları temizlemelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR