Cairn Terrier Köpek Sahiplenecek Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kinologlara göre en eski İngiliz Terrier ırkı, “Terrierlerin Atası” olarak kabul edilir. “Cairn” kelimesi, eski bir Kelt kelimesi olup, taş yığını ve dolmen anlamına gelir. Keltler, İskoçya’nın civarındaki Hedriden adalarının yerlileridir. Bu yerliler aynı zamanda Cairn Terrier’in de vatanıdır.

Erkek köpeğin boyu 25 cm, dişinin boyu 24 cm’dir. Ağırlığı 5 ile 7 kilo civarındadır. Küçük ve tilkiyi andıran bir baş yapısına sahiptir. Orta büyüklükte, kahverengi gözleri vardır. Gözlerinin üzerinde kaş biçiminde uzun tüyler bulunur. Kulakları dik, küçük, sivri ve kısa tüylüdür. Kuyruğu, sık tüylü 15.cm uzunluğunda, yukarıya doğru kalkık durur.

Tüyleri çok sık olmamakla birlikte, orta uzunlukta ve kaba görünümlüdür. Tüy rengi, koyu griden bütün gri tonlarına varan renklerde olduğu gibi, kızılımsı ve kum renginde de olabilir. Düz siyah ve düz beyaz haricinde bütün renkler görülebilir.

Dağınık tüyleri ve genel görünümü ile küçük bir tilkiyi andırır. Cairn Terrier’in özelliği, yalnızca sahibine bağlanmasıdır. Sevimli, hareketli, her zaman canlıdır. Çocukları sever. Mutlaka uzun yürüyüşlere çıkartılması gerekmez fakat kendisi ile sürekli olarak ilgilenilmesini ister. Yüksek ısıları sevmez.

Kısacası bir çok kişiye uymayacak bir köpektir. Ona sahip çıkmak çok zordur. Yalnızca o, kime ait olmak istediğine karar verir. Köpekler içerisinde bireyselliğini korumuş olan tek köpek türüdür.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR