Chihuahua Cinsi Köpekler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Orta bot büyüklükteki her çantaya rahatlıkla sığabilecek bu köpekçik, yetiştirilip yüksek fiyatlarla piyasaya sürüldükten sonra, sanki bir moda akımı gibi büyük bir rağbet görmüştür.

Bu, dünyanın en küçük köpeği olup, ismi “şivahvah” olarak okunan köpeğin geçmişi tam olarak bilinmiyor.

Bu küçük köpekçiğe bakıldığında, onun ne kadar güçlü dayanıklı, canlı ve uyanık olduğu fark edilmez. Fakat o, fırsatını bulduğu zaman kolaylıkla iri fareleri dahi yakalayabilir. Onun kendisini en iyi hissettiği zamanlar ise, gündüzleri sahibinin kucağında dolaştığı, geceleri ise sahibi ile aynı yatağı paylaşabildiği zamanlardır.

Chihuahua Sahipleneceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Soğuğa karşı çok duyarlıdır. Özellikle kış aylarında, romatizmaya yakalanmaması için sıcak tutulması gerekir. En belirgin özelliği, elma biçimindeki başının üzerinde duran büyük, yarasa kulaklarını andıran kulaklardır.

Bu kulaklar yana doğru eğik dururlar. Yalnızca dikkatleri bir şeye çekildiğinde yukarıya doğru dikleşirler. Her zaman parıldayan, iri, koyu renk gözlerinden, ne kadar meraklı ve uyanık yaradılışta oldukları anlaşılır. Kuyrukları, genellikle sırtları üzerinde kıvrılmış olarak durur. Bütün vücudu orantılı bir görünüm sergiler. Kısa tüylü Chihuahua’da tüyler, sık ve parlaktır.

Chihuahua’sını gerçek anlamda seven bir kişinin yapması gereken şey, ikinci bir Chihuahua almaktır. İşte o zaman bu küçük köpekçik, mutluluğunu sahibine göstereceği sonsuz sevgi ve bağlılıkla ifade edecektir. Sakin, uysan ve sadık olan bu minik köpekçikler her geçen gün sevginizi daha fazla kazanacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR