Cins Kedilerin Çiftleştirilmesi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Cins kedilerde çiftleştirilme konusunda dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı temel noktalar bulunuyor. Irksal temel özellikler genler yolu ile aktarıldığı için öncelikle eş seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Halk arasında “Kırma” türü olarak adlandırılan tür kediler eğer yavru değil, safkan cinsin tüm özelliklerini taşıyan bir yetişkin ise yine aynı özelliklere sahip bir cins partner bulmanız gerekiyor.

Dişi kediniz çiftleşmek istediği zaman tuhaf sesler çıkartarak bunu size gösteriyor ise bu onun anne olmaya uygun olduğu anlamına gelmeyebilir. Bu yüzden dişi kedilerin kızgınlık dönemleri yakından takip edilmelidir. İran Kedileri’nde ilk çiftleşme belirtileri 12 ile 18 aylık dönem sonrasında görülür.

6 aylık süreçten sonra nadir olarak kızışan kedilerin tamamının ise kesin bir şekilde çiftleştirilmesi uygun olmayabilir. Bu sebeple veteriner hekiminize danışarak cins kedinizin çiftleşmesi için gerekli olanları öğrenmeniz gerekebilir

Aşı ve Parazit Tedavileri

Kedinizin çiftleşmesi için veterinerinize danıştıysanız kedinizin sağlıklı bir şekilde çiftleşmesi için emin olmanız gerekiyor. Çiftleşmeden önce mutlaka kedilere iç ve dış parazit tedavileri uygulanmalıdır. Kedilerin aşılarının tam olması ise unutulmaması gereken bir kuraldır.

Dişi olan kedi herhangi bir şekilde hastalık kaptığı takdirde bu hastalığı dünyaya gelecek olan yavruların gelişimlerini de olumsuz yönde etkileyebilir. Dişi kedinizin yavrularının sağlıklı olmasını istiyorsanız aşılarının yapıldığından ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR