Cocker Spaniel Sahiplenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Cocker Spaniel eskiden olduğu kadar günümüzde de av köpeği olarak fayda sağlar. Hiçbir av köpeği, Cocker Spaniel gibi tam anlamı ile uyumlu bir ev köpeği olamamıştır.

Onun için bulunduğu yer, ister küçük bir apartman dairesi, isterse lüks bir villa olsun hiç fark etmez. Sahibi avcılıkla uğraşmayan biri olsa da, o her zaman sahibini yanında durmaktan mutluluk duyar.

Cocker Spaniel’in av köpeğinden sorunsuz bir şekilde ev köpeğine dönüşmesinin sebebi ise, onun hiçbir zaman dövüşmek ya da öldürmek zorunda olan bir av köpeği olmayışıdır. O sadece avcıların avlanma sahalarını belirlerdi.

Cocker Spaniel Sahibine Nasıl Davranır?

Cocker Spaniel, sevecen, sahibine bağlı ve sevilmeye, okşanmaya çok ihtiyacı olan bir köpektir. Kendisine gösterilen sevgiyi geri yansıtmayı ise çok iyi bilir. Kısaca tam bir çocuk ruhuna sahiptir ve hep böyle kalacaktır. Onun için sahibinden ilgi görmek büyük mutluluktur. Aynı zamanda hareket ettirilmeye ihtiyacı vardır.

Cocker Spaniel’in en büyük kusuru obur olmasıdır. Bu nedenle sahibinin ona yemek konusunda katı davranması gerekir. Safkan bir köpeğin boyu 40 cm’den uzun, ağırlığı ise 10-12 kg’dan fazla olmamalıdır.

Yakın zamanda, kendine has bir ırk olarak kabul edilen Amerikan Cocker Spanieli ise, İngiliz Spanieli’ne göre hafif ve narin yapılıdır. Bunun yanında ayırt edici başka belirgin özelliklere sahip değildir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR