Colli Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Collie’nin bugünkü zarif  ve asil görünümüne kavuşması bir hayli uzun zaman almıştır. Collie’nin ataları, bundan 300 yıl önce İzlanda’dan İskoçya’ya koyun sürülerini gütmek amacı ile getirmişlerdi ve bu görevlerini de en iyi şekilde yerine getiriyorlardı. Collie, ismini, siyah bacaklı bir koyun cinsi olan “Coallys”den almıştır.

Geçtiğimiz yüzyılın ortalarında White adında bir yetiştirici, bu köpeğe asil bir görünüm kazandırmak için, obu Gordon Setter ve Rus Borzoi ile çiftleştirmiş ve zaman içerisinde de bugünkü bildiğimiz Collie ortaya çıkmıştır.

İpeksi tüyleri Gordon Setter’i, ince ve uzun baş yapısı ise Borzoi’yi andıran bu yeni köpek türü, hiç kuşkusuz asil bir görünüme sahiptir. Bundan dolayıdır ki, ilk olarak İngiliz soyluları tarafından benimsendi ve moda tutkusu gibi tüm kıtalara kısa sürede yayıldı. Bilindiği gibi en ünlü Collie, “Lessie”dir.

Collie’nin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpeğin boyu 56-61 cm, dişinin boyu ise 51-56 cm arasındadır. Buruna doğru sivrileşen uzun ve ince baş yapısı vardır. Eğik duran badem şeklindeki gözleri koyu kahverengidir. Küçük ve uçları kıvrık kulaklara sahiptir. Kuyruğu gür tüylerle kaplıdır ve hafif yukarıya kalkıktır. Boyun kısmından gövdesine doğru dalgalarak uzanan yelesi vardır. Tüyleri özellikle boyun, bacak ve kuyruk kısmında da sık, uzun, düzdür. Güçlü kasları sayesinde saatte 50km hıza rahatlıkla ulaşabilir.

Collie’nin en çok gereksinim duyduğu şey hareket etmektir. Hava nasıl olursa olsun mutlaka dışarıya çıkartılıp koşturulmalıdır. Hava şartları onu etkilemez. Mesafeli durmasına rağmen sahibine çok bağlıdır. Çocuklarla iyi anlaşır ve onları korur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR