Daha Temiz Bir Akvaryum için Bilinmesi Gereken 5 Kural

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evinizde bir akvaryum var ve bu akvaryumu daha sağlıklı bir hale getirebilmek istiyorsanız A’dan Z’ye tüm bakım önerilerine yer verdiğimiz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Akvaryumunuzu Kalabalık Tutmayın

Sahip olduğunuz akvaryumun boyutlarına göre içerisine sayı olarak fazla balık koyabilirsiniz. Ancak bir akvaryumun bakımının kolay olabilmesi için balık sayısının az olması ideal olacaktır. Ayrıca dekorasyon için aldığınız ürünleri de sıkışık bir şekilde akvaryuma yerleştirmeyin.

2. Fazla Yem Vermeyin

Gereğinden fazla yem vermeniz suyun çok çabuk kirlenmesine sebep olacaktır. Balıklarınızı günde 2 defa beslemeniz yeterli olacaktır. Yemin fazlası her zaman suyun kirlenmesine yol açar.

3. Filtrelerinizi Düzenli Olarak Değiştirin

Suyunuzun temiz olmasını istiyorsanız ve kötü kokuların meydana gelmemesini istiyorsanız kullandığınız filtrelerinizin kartuşlarını en az haftada bir yenileri ile değiştirmeye özen gösterin.

4. Suyunuzu Düzenli Olarak Değiştirin

Filtrelerinizi değiştirdiğiniz zamanlarda akvaryumunuzda yer alan suyun %20’lik bir kısmını çekerek değiştirin. Suyun %50’lik kısmından fazlasını ise değiştirmemeye özen gösterin. Ayrıca buharlaşma sebebiyle kaybolabilecek olan suyu da değişim esnasında göz önünde bulundurun.

5. İşlenmemiş Su Kullanımından Uzak Durun

İşlenmemiş olan ve doğrudan musluktan doldurduğunuz suların içerisinde klor yer almaktadır. Klor balıklar için tehlikeli ve zarar verici bir maddedir. Klorlu su balıkların genellikle ölümü ile sonuçlanır. Suyunuzu arındırma işleminden geçirmeden asla akvaryuma doldurmayın.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR