Deutsch Kurzhaar Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Avcıların en büyük yardımcısı en büyük yardımcısı olan av köpekleri ailesinin bir üyesidir. Bu türün özelliği açık arazide saklanmış olan avın izine hassas koku alan burnunu yukarıya doğru kaldırarak bulmasıdır. Avın izini sürerken çok sessiz davranır. Avın bulunduğu yeri belirlediğinde başını yukarıya kaldırmış pozisyonda avcının gelmesini, böylelikle de kuşun ya da tavşanın ortaya çıkmasını ve tetiğin çekilmesini bekler. Bu davranış içgüdüsel olarak gerçekleşir.

Geçmişte Kurzhaar, daha iri yapılı ve hantal bir görünüme sahipti. Değişik av türlerine uyum sağlaması ve daha atik olması için İngiliz Pointer’i ile çiftleştirildi ve sonuç başarılı oldu. İngiliz avcılar, farklı avlanma türleri için, her türün kendine has şartlarına uygunluk sağlayabilen av köpeği ırklarını kullanırlardı; -avın aranması için Spaniel, suda avlanmak için Retriever. Tüm bu becerilere sahip olan köpeklere karşın Kurzhaar, bütün bu becerileri tek başına yerine getirmektedir.

Deutsch Kurzhaaar’ın Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpeklerin boyu 62-64 cm, dişiler ise biraz daha kısadır. Ağırlıkları 25-30 kg. Arasında değişir. Dış görünümü, onun ne kadar güçlü, canlı ve dayanıklı olduğunun göstergesidir. Orta irilikte bir baş yapısına ve oldukça geniş kafatasına sahiptir. Büyük burnu gibi gözleri de kahverengidir. Tüyleri kısa, gür ve serttir.

Deutsch Kurzhaar, ev köpeği olma özelliklerine de sahiptir. Sadık, sahibine çok bağlı, çocuklara karşı hoşgörülü ve güvenilir bir bekçi köpeğidir. Tabiatından dolayı oldukça fazla hareket etme ihtiyacı duyar. Bu nedenle sadece gezintiler onun için yeterli olmaz. Son derece dayanıklılardır hava koşullarından pek etkilenmezler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR