Dişi Kedilerde Farklı Kısırlaştırma Yöntemleri Var Mıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Günümüzde insanlar bilgi paylaşımı için kısa ve hızlı olduğundan dolayı internete başvururlar. Konu sağlık konusuna gelince ise kulaktan dolma bir çok bilgiyle hareket etmek son derece yanlıştır. Ortada sağlığın riske atılması gibi büyük bir durum olduğu için sağlık konularında merak ettiklerinizi kesinlikle bir uzmana danışarak öğrenmelisiniz.

Konu kısırlık olunca ise, özellikle dişi kediler için bir çok operasyon çeşidinden bahsedilir. Bu operasyon çeşitlerinden bazıları ise, rahimin bırakılması, ya da yumurtalıklardan birinin alınıp diğerinin alınmaması gibi çeşitli operasyon tekniklerinden bahsedilir. Tabi ki bu uygulamayı yapan klinikler vardır ancak siz yine de güvendiğiniz veteriner hekiminize bu yöntemin ne kadar doğru olup olmadığı sorusunu yöneltmelisiniz.

Bazı insanlar olaya duygusal yaklaşarak kedilerinin sağlığını tehlikeye atabiliyor. Çünkü kısmi kısırlık operasyonları tavsiye edilmeyen bir operasyon biçimidir. Kısırlaştırma söz konusu olduğu zaman en güvenilir yöntem histerektomi yani rahmin alınmasıdır. Çünkü kısırlaştırma işleminin genital bölge tümörlerinin oluşumunu engellediğini düşünecek olursak, kısmı kısırlaştırma yöntemlerinde aynı durum gözlenmeyecektir ve dişi kediniz tümör oluşumuna açık bir hale gelecektir.

Bu operasyonlar çoğu durumda veteriner hekimlerce tavsiye edilmez. Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde histerektomi operasyonları çok daha kolay ve güvenilir yapılmaktadır.

Tüylü dostlarımıza onlara en rahat ve sağlıklı yaşamları sunabilmek için her zaman bir uzman fikriyle hareket edilmesi gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR