Dişi Köpek Mi, Erkek Köpek Mi Sahiplenmelisiniz?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek sahiplenmek isteyenler ikilemde kalırlar. Peki sahipleneceğiniz köpek erkek mi, dişi mi olmalı? Pek çok kimse erkeği tercih ediyor. Daha az zahmetsiz olduğu, daha az sorun yarattığı düşünülüyor. Evet, dişilerde yılda iki kez kızgınlık dönemi yaşanır. Bu dönemlerde bambaşka bir yaratığa dönüşür, sürekli kaçmaya meyilli olup, erkekleri çeker. Yılda iki kez 3’er hafta boyunca bu tür tatsızlıklar beklenmeli. Ancak bu sürenin dışında da dişiler, erkeklere nazaran çok daha uyumlu, sahibine daha bağlı ve daha sadıktır.

Erkek ve Dişi köpeklerde Görülen Farklılıklar

Erkek hemen hemen tüm yıl boyunca çiftleşmeye müsaittir. Yani aynı zamanda da çiftleşmeye hazır bir dişi gördüğünde uzaklaşmaya meyillidir. Pek çok kimse erkeklerin sürekli köşeleri, bir yerleri koklamasından rahatsızlık duyar. Ancak erkek köpek kızgınlık dönemindeki bir dişinin kokusunu bir kere aldı mı, sahibini bile düşünecek hali kalmaz. Erkek köpeklerin arzuları çok daha baskındır bu yüzden kafalarda oluşan erkek köpeklerin bakımı daha kolaydır yargısının silinmesi gerekmektedir.

Erkek köpeğin sağlıklı kalması için cinsel hayatını sürdürmesi zorunlu gibidir. Özellikle erkek köpekler yıl boyunca çiftleşme gereksinimiyle yaşarlar. Erkek köpek bir kez çiftleşti mi, hiç tecrübesi olmayana nazaran daha fazla çiftleşmek ister. Bu da bir dezavantaj olabilir. Ancak tüm bunlar erkek köpeğin, kötü huylu olmaması için mutlaka çiftleşmesi gerekir anlamına da gelmez.

Tüm bunların yanında köpek yavrusu sahibi olmak için zamanınız, yeriniz ya da sevginiz, merakınız yoksa bu durumdan uzak durmaya çalışmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR