Doğum Sonrası Köpek Yavrularının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yavrular iki haftalık oluncaya kadar görme, duyma ve koklama yetenekleri gelişmemiştir. Bu yüzden yavru köpek, annesinin memelerini dokunma yoluyla bulur. Yavrular doğdukları andan itibaren annelerinin bakımına muhtaçtırlar. Böylece yavruların kan dolaşımları harekete geçmiş olur. Aynı zamanda yavrular göbek bağlarından kurtulur.

Üçüncü haftadan sonra yavruların gözleri açılır ve duymaya da başlarlar. Yavru köpek için ailesi ve özellikle annesi , onu çevreden koruyan en önemli faktördür ancak artık köpeğin annesi ile arasındaki bağ koptuktan sonra yavru bakıcısıyla tanışma dönemine girer.

İnsanoğlu köpek için baba, anne ve oyun arkadaşı rollerini üstlenmelidir. Ona karşı sevgi dolu ve tutarlı olmalıdır. Yavru köpek, eğitim döneminde birlikte yaşaması ve sevmesi gereken kişileri tanımalı ve bir an önce arkadaşlık kurmalıdır. Böylece ileride oluşabilecek sorunlar ortadan kaldırılmış ve sahibinden ayrı geçirdiği günlerde emanet edileceği kişilerle iyi anlaşma garantisi sağlanmış olur. Fakat köpek sahibi köpeğinden çok uzun süre ayrı kalmamalıdır.

Yavru Köpekler İçin Uygun Sıcaklık Çok Önemlidir

Yavru köpeğin uykuya ihtiyacı çok fazladır. İyi beslenen köpekler zamanlarını genellikle uyuyarak geçirirler. Aynı zamanda yavruların sıcak tutulması da çok önemlidir. Köpeklerin normal gelişmelerini sürdürebilmeleri için vücut ısılarının 38,5 derece olması gerekir.

Üşüme belirtileri göstermeseler de yavru köpekler doğumdan 48 saat sonrasına kadar üşüyebilirler ve bu dönemde enfeksiyonlar oluşabilir. Bu dönemde vücut ısılarını dengeleyemeyen köpekler için yaşadıkları yer 30-33 derece arasında olmalıdır. Bunun için ya odayı 30 derece sıcaklığa getirmelisiniz, yada yuvalarını radyatör yada klima cihazıyla ısıtmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR