En Çok Hangi Kedi Cinslerinde Isırma Huyu Gözlemlenir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler henüz yavruyken süt dişlerini çıkaracakları için sıklıkla ısırma eğilimi gösterirler. Bu bir nesne olabilir, parmağınız olabilir ya da kutu kenarları, eşya kenarları gibi sert yüzey köşeleri olabilir. Yavru kedilerin süt dişlerini çıkarma zamanlarında diş etleri kaşındığı için ısırma eğilimi çok normaldir. Ancak ısırma eğilimi erginliğe ulaştığında da devam ederse bu bir sorun yaratabilir.

Yavru kedileri özellikle oyun oynarken ısırmaya teşvik etmek, ya da ısırmasına izin vererek oyun oynamasını sağlamak bu dürtüsel hareketin devam etmesine yol açabilir. Kısacası oyun zamanları kedinizin elinize ısırmasına izin vermek onu daha sonraki oyun zamanlarında da öğrenilmiş olarak yapacağı durumunu yaratabilir. Bu nedenden dolayı kediniz diş çıkartırken onun için yapabileceğiniz en iyi şey, diş çıkarma oyuncaklarını kullanmanız olacaktır. Böylelikle kedi dişine uygun, özel olarak yapılan bu oyuncaklar sayesinde kediniz güvenli bir şekilde ısırma isteğini diş çıkartırken karşılayacaktır.

Her ne kadar durum, kedinizin kontrolünü sağlamanızla alakalı gibi gözükse de her kedinin ehlileştirilmesi ve sosyal yapısı farklıdır.

Oyun oynarken daha fazla ısırma eğilimi gösteren kedi ırkları vardır. Bu kedi ırklarından bahsetmek gerekirse, Norveç orman kedileri,British short hair cinsi kedilerde ısırma eğilimi diğer kedi cinslerine göre daha fazladır. İran ve Himalaya kedilerine kıyasla tekir kedilerde ısırma eğilimi daha fazla görülür.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR