En Tehlikeli 5 Evcil Hayvan Hastalığı

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Her yıl belli dönemlerde evcil hayvanlarımızın sağlık rutinlerini ve aşıları yaptırmak üzere veteriner hekime başvururuz. Bazı durumlarda kan testleri veya önleyici bakım rutinleri de önerebilirler. Ancak kedi ve köpekleriniz için bu kontroller, tüm bu ciddi sorunların önlenmesi veya erken teşhisi açısından çok önemlidir. Peki bu önemli evcil hayvan hastalıkları nelerdir?

1-Böbrek Hastalığı

Her yaşta kedi ve köpeklerde görülse de sıklıkla yetişkin kedilerde görülür. Konjenital ya da yaşla birlikte gerçekleşir. Bu hastalığa sahip olan kediler günümüzde tedavi edilebiliyor ancak köpekler için durum daha kritik.

2-Diyabet

Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlar da yaşlanmanın bir parçası olarak şeker hastalığına yakalanabilmektedir. Kedi ve köpeklerde diyabet diyet ya da egzersiz planıyla kontrol edilebilirken, bazı hayvanlar düzenli olarak insülin iğnelerine ihtiyaç duyar.

3-Artrit

Bir çeşit eklem rahatsızlığı olan artrit için herhangi bir tedavi mümkün olmasa da akupunktur gibi tedavi yöntemleri denenebiliyor. Veteriner hekiminiz rutin bir muayenede artriti teşhis edebilir. Ancak bazı durumlarda röntgen önerebilir.

4-Parvo Virus (Kanlı İshal)

Parvo virüsünün sebep olduğu bu hastalık, genellikle aşısız köpeklerin olduğu bölgelerde sıklıkla görülür. Hastalık her ne kadar çapraz türlere bulaşmasa da öldürücü bir hastalık olup, erken teşhis ile hasta hayvan kurtarılabilmektedir. Semptomlar görüldüğü gibi hemen veterinere başvurmak gerekir.

5-Kalpkurdu

Bu kurtlar sivrisineklerin ısırması sonucu kalpte oluşur ve öldürücüdür. Genellikle köpeklerde görülse de kediler de karşılaşılır. Erken teşhisle hastalık tedavi edilebilir. Bu hastalıktan uzak durmanın en iyi yolu ise veteriner hekiminizin önereceği aylık koruyucu önlemlerdir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR