En Yaygın Beslenen Güvercin Türleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ülkemizde geleneksel bir hobi haline gelen güvercin beslemek, çocukluk yıllarında başlayan büyük bir tutkudur. Yaş ilerledikçe daha da büyümeye başlayan bu tutku, ülkemizdeki pek çok ilde farklı güvercin türlerine büyük bir ilgi gösterilmesine sebep olur. Ülkemiz Türkiye'de en fazla beslenen güvercin türlerini öğrenmek istiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Mardin Güvercini

Yuvarlak gözlü, orta büyüklükteki gaga kısmı olan Mardin güvercinleri paçalı bir güvercin türüdür. Farklı renklerde olan Mardin güvercinlerinin en önemli özelliği uçuş yetenekleridir. Bu tür güvercinler uçarken takla atmaya bayılırlar.

Kelebek Güvercini

Batı bölgesinde çok fazla beslenen kelebek güvercinleri siyah ve beyaz renklidir. Kafasının arka kısımlarında tepeleri olabilir. Akrobasi hareketleri ile uçabilen bu kuşların vücut yapıları biraz uzundur.

Posta Güvercini

Bütün güvercin türlerine göre daha iri ve büyük olan posta güvercinlerinin tepeleri ve paçaları yoktur. Bu güvercinlerin en belirgin özellikleri kilometrelerce durmadan uçabilmeleridir. Posta güvercinleri için ülkemizde farklı uçuş yarışmaları düzenlenmektedir.

Bango Güvercini

Bango güvercinleri görsel açıdan en çekici güvercin türleridir. Bu türün en belirgin özelliği ise gagalarının kısa ve gözlerinin büyük olmasıdır. Paçalı, paçasız, güllü ve gülsüz bango güvercinlerine rastlayabilmek mümkündür.

Bursa Güvercini

Bursa güvercinlerinin göz kısımlarında geniş boşluklar bulunur. Gagaları ise diğer güvercin türlerine göre son derece büyüktür. Siyah-beyaz olabilen bu güvercinler kızıl-beyaz da olabilirler.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR