Erkek Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizi kısırlaştırırken yalnızca onun geleceğini, sağlığını ve içinde bulunduğu durumu düşünerek hareket ediyorsanız doğru yapıyorsunuz. Ancak kediniz evde sırf sürekli miyavlıyor, koku bırakıyor ya da evden kaçıyor diye kafanıza göre bir tarih belirleyip kendi keyfinize göre kısırlaştırıyorsanız o zaman kedi sahibi olmayı hak etmiyorsunuz demektir.

Erkek kedilerin kısırlaştırması cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonda kediye anestezi verilir ve erkek kedinin testisleri çıkarılır. Bu işlem ise erkek kedinin ergenliğinde, yani bir takım hormanal değişiklikler gözlemlediğiniz süreden bir kaç ay sonra gerçekleşmelidir.

Kedinizi Uygun Zamanda Kısırlaştırmazsanız Nelerle Karşılaşırsınız?

Eğer kedinizi kızgınlık dönemi denen, hormanal patlamanın en üst seviyede olduğu dönemlerde kısırlaştırırsanız kedinizde kalıcı sorunlara yol açabilirsiniz. Bu sorunların bir çoğu psikolojik sorunlardır.

Eğer kedinizi kızgınlık dönemindeyken kısırlaştırdıysanız bacağını açarak yaptığı koku bırakma hareketini yapmaya devam edebilir. Bu tamamen psikolojik kalıcı bir travmadır. Bazı kedilerde ise testisleri alınmasına rağmen, kızgınlaşmasa da çiftleşme hareketleri sergilediği görülmektedir. Bu gibi kalıcı travmaların oluşmasını istemiyorsanız kedinizi onun gelişimi için en uygun zamanda kısırlaştırmalısınız.

Bir erkek kedi için ideal kısırlaştırma dönemi 6-8 aylıkken girdiği kızgınlık evresinden sonraki 8-10 aylık dönemdir. Kediniz eğer normalden daha geç bir sürede kızgınlık dönemine girdiyse yine aynı şekilde kızgınlık döneminden bir iki ay sonra olarak kısırlaştırma tarihini belirlemelisiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR