Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Arasındaki Farklar Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Erkek ve dişi muhabbet kuşlarının arasındaki en temel farklar ilk olarak dış görünümlerinde yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının fiziksel görünümleri ile cinsiyetlerini tahmin edebilmek için tecrübe sahibi olmanız da gereklidir.

Doğru cinsiyet tespitinin yapılabilmesi için fiziksel özellikler ile birlikte kuşların karakteristik özellikleri de değerlendirilmelidir. Sağlık durumları açısından cinsiyet ele alındığı zaman erkek ve dişi muhabbet kuşlarında farklı sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Dişi muhabbet kuşlarının yumurtlama zamanlarında yumurtanın çıkmaması gibi durumlarda acil bir şekilde müdahale yapılmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha sosyal ve evcildirler. Konuşma yetenekleri dişilere göre daha fazladır. Dişi muhabbet kuşları erkeklere göre daha otoriter olurlar. Isırma alışkanlıkları da dişi muhabbet kuşlarında daha fazladır.

Dişi Muhabbet Kuşları Daha Fazla Isırır

Yüksek sesle öten dişi muhabbet kuşlarının ısırmalarının sebebi doğal ortamlarında ağaçların içlerini oymaları ve yuvalarını buraya yapmalarından kaynaklanmaktadır. Erkek muhabbet kuşlarının dişilere göre daha iri yapılı oldukları da söylenmektedir.

Tüyleri ve renkleri daha parlak olan erkek muhabbet kuşları dişilere göre kıyaslandığı zaman bir diğer renk farklılığı ise ayaklarında ortaya çıkmaktadır. Dişi muhabbet kuşlarının ayakları kahverengi olurken, erkeklerin ayakları ise maviye yakın tonlardadır.

Dişi ve erkek muhabbet kuşlarının ortak özellikleri ise sosyallikten hoşlanmalarıdır. Sohbet etmeyi seven muhabbet kuşları ile yakından ilgilenerek onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR