Eurasier Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Eurasier, yaygınlaşmış köpek türlerinden değildir. 1973 yılında ırk olarak kabul edilmiştir. İlk resmi yetiştiricilik denemeleri 1960 yılında Almanya’da Weinheim’da başlamıştır. Chow Chow ile Wolfspitz çifleştirilmiş ve bunların melezleri de Samoyed ile çiftleştirilmesinden Eurasier elde edilmiştir. Bu türün oluşturulmasında yetiştiricilere bilimsel danışmanlık yapan kişi ise, ünlü Nobel Barış Ödülü sahibi Profesör Dr. Konrad Lorenz olmuştur.

Eurasier Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpeğin omuz yüksekliği 52-60 cm arasında, ağırlığı ise 23-32 kg civarındadır. Dişi köpekte ise yerden yükseklik 48-56 cm, ağırlık ise 18-26 kilo arasındadır.

Vücut şekli genel olarak kurda benzer. Kafatasının arka kısmı düz, alnı ise belirgin bir şekilde çıkıntılıdır. Burdu, dikdörtgen şeklinde, orta büyüklükte ve siyahtır. Gözleri, orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu renktedir. Göz kapaklarının alt kısmı belirgin şekilde siyahtır.

Öne doğru açık, orta büyüklükte üçgen şeklinde dik kulaklara sahiptir. Kuyruk, güçlü, yuvarlak ve uca doğru incelen bir görünüme sahiptir ve genel olarak sırt üzerinden, öne doğru yuvarlanmış bir şekilde ya da yan tarafa yuvarlanmış şekilde durur. Köpek keyifsiz olduğu durumlarda, kuyruk yere kadar sarkar. Bütün vücut, orta uzunluktaki tüylerle kaplıdır.

Tüy rengi kızılımsı, kurt grisi ve siyahtır. Gözleri üzerinde farklı renk tonları görülür.

Yapı itibarıyla yaşadığı ailedeki herkese eşlik eder. Sadece sahibine sadık kalma. Sakin ve evcildir ev hayatına kolay adapte olur. Dikkatli ve uyanıktır ancak çok fazla ses çıkartmaz. Çocukları ve diğer canlılara karşı toleranslı ve sevgi doludur.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR