Ev Yapımı Kedi Mamaları Hakkında Doğru Bilgiler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

En yakın dostunuz olan kedinizin daha sağlıklı ve doğal beslenmesini istiyorsanız onun özel kedi mamasını evinizde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Hazır mamalardan daha sağlıklı olan ev yapımı mamalar özellikle beslenme konusunda sıkıntı yaşamakta olan kediler için birebirdir.

Ancak ev yapımı mamaları hazırlamak tahmin edildiği kadar kolay değildir. Bu sebeple ev yapımı mama için zamanınızı ayırmalı ve dikkatli bir şekilde ilerlemelisiniz. Mamanın besin içeriği de kedinizin sağlıklı kalabilmesi için ek olarak araştırılmalıdır.

Hazır bir mama içerisinde 100 gramda hangi oranda enerji olduğu, laboratuvarlarda yapılan testler sonrasında belirlenir. Bu mamaların içerisindeki besin bileşenleri de aynı yöntemler ile tespit edilebilmektedir. Evde hazırlayacağınız mamaları da bu tür örneklerden yola çıkarak hazırlayabilirsiniz.

Kuru Mama ile Birlikte Ev Yapımı Mama

Koruyucu maddeler içermeyecek olan ev yapımı mamalar oda sıcaklığında hızlı bir şekilde bozulabilirler. Bu yüzden gıda zehirlenmesi gibi ciddi sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız kedinizin özel ev yapımı mamasını düzenli olarak kontrol etmeli ve taze olarak hazırlamalısınız.

Tek seferde aşırı miktarda mama hazırlamak yerine az miktarda mama hazırlayarak mamanın daha taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Hazır olan kuru mamaları da diş taşı oluşumunun azalmasına yardımcı olabilmesi için aynı anda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çünkü evde yapılan mamaların kurutulmadan kedilere verilmesi zaman içerisinde kedinizde diş taşı problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR