Evcil Hayvan Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil bir hayvan sahiplenmeden önce ne tür bir hayvan istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Ufak bir hayvanın mı yoksa büyük boyutlardaki bir hayvanın mı size ve yaşadığınız alana hitap edeceğini önceden belirlemeniz gerekiyor.

Evcil hayvanın aşırı mama tüketmesi ve sık sık veterine gitmesi de gerekebilir. Bu yüzden tüm masrafları üstlenebileceğinizden emin olmadan asla evcil hayvan sahiplenmemelisiniz.

Egzotik bir evcil hayvan istiyorsanız biraz dikkatli olmanızda fayda var. Yurt dışından hayvan getirtmenin son derece zahmetli bir iş olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yurt dışından hayvan getirtirken farklı sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ile Yaşamanın Faydaları

Evcil bir hayvan ile yaşamak istiyorsanız kendinizi daima iyi hissedebileceğinizden emin olun. Bu tercihiniz sayesinde sosyal çevreniz ve ilişkileriniz de canlanabilir. Evcil hayvanlar ile birlikte büyüyen çocukların da hayvan sevgileri erken yaşlarda başlayacağı için çocuğunuzun hayvan sever bir birey olmasını sağlayabilirsiniz.

Köpek gibi evcil bir hayvana sahip olduğunuz zaman onun egzersiz ihtiyacını karşılarken kendiniz de egzersiz yapmış olursunuz. Köpeğiniz ile birlikte çıkacağınız yürüyüşler daha sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar.

Gün içerisinde kedi veya köpekleriniz ile oyunlar oynadığınız zaman kendinizi daha sakin hissetmeye başlarsınız. Sakinleştirici etkisi olan dopamin ve serotonin hormonu evcil hayvanlar ile vakit geçiren kişilerde daha fazla salgılanır. Ayrıca evcil hayvan beslemeniz sorumluluk bilincinizin de gelişmesini sağlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR