Evcil Hayvanınızı Yurt Dışına Götürme Prosedürü

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanınızı yurt dışına götürmeden önce bir takım hazırlıklar yapmalısınız. Bu hazırlıklar arasında öncelikli olarak petinize mikroçip taktırmanız gerekir. Eğer petiniz mikroçip taşımıyorsa en kısa sürede veteriner hekiminize giderek mikroçip enjeksiyonunu yaptırmanız gerekir.

Yolculuğunuz için planladığınız tarihten en az 4 ay önce kuduz aşısı yaptırmayı ve bu aşının da sağlık karnesinde bulunduğundan emin olmayı ihmal etmeyin. Parazit aşılarını ise yolculuk tarihinizden en az 15 gün gün önce yaptırmanız gerekir.

A ve B Belgelerini Almayı Unutmayın!

Peki nedir bu A ve B belgeleri?

A belgesi: Yaşadığınız yerde bulunduğunuz belediyenin Veteriner İşleri Müdürlüğünden alçağınız Menşeğ belgesidir.

Belgeyi alacağınız zaman petiniz ve petinizin sağlık karnesi mutlaka yanınızda olmalıdır.

B belgesi: Hayvan sağlığı şube müdürlüğünden alacağınız Uluslararası Sağlık Sertifikasıdır.

Belgeyi alacağınız zaman petiniz, petinizin sağlık karnesi ve sağlık karnesinin fotokopisi mutlaka yanınızda olmalıdır.

Evcil hayvanınız için yurt dışına çıkma prosedürü bunlar olsa da, taşıma kafesini aşacak boyutta petlerin yurt dışına çıkması çoğu uçuş firmasında yasaktır. Yolculuk tarihinden önce mutlaka uçuş firmalarıyla görüşün ve size en uygun koşulları sağlayan uçuş firmasından yerinizi ayırtın. Petinizin uçuş sırasında bulunacağı koşulu  ayrıntısıyla öğrenin. Aksi halde bilgi alamadığınız durumlar daha sonrası için problem yaratabilir ve petinizi bırakmak ve biletinizi yakmak zorunda kalabilirsiniz.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR