Evcil Hayvanlar için Kullanılan İlaçlarda Yapılan Hatalar

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanınız için ilaç kullanmanız gerektiği durumlarda farkında olmadan pek çok farklı hata yapıyor olabilirsiniz. İlaç kullanmanız gereken durumlarda öncelikle veterinerinizi arayarak ondan tavsiye almanız gerekmektedir.

Antibiyotikler

Antibiyoik ilaçları özellikle mantar hastalıkları ve virütik hastalıklar için kullanıyorsanız bunun herhangi bir işe yaramayacağını bilmeniz gerekiyor. Ayrıca Antibiyotik ilaçları gereksiz şekilde yüksek dozda kullanmak insanlarda da olduğu gibi antibiyotik ilaçlara karşı vücudun direnç göstermesine ve ilaçların ilerleyen dönemlerde işe yaramamasına sebep olacaktır.

Steroidler

Veterineriniz tavsiye etmediği sürece evcil hayvanlarınız için steroid içerikli ilaçlar kullanmamanız gerekiyor. Steroid içerikli ilaçlar bağışıklık sistemini atlatabilen ilaçlar oldukları için hayvanlarınızın mevcut hastalıklarının ilerlemesine ve daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Bu yüzden kullanmayı düşündüğünüz ilacın içerisinde steroid olduğunu düşünüyorsanız bu ilacı kullanmadan önce mutlaka veterinerinizi aramanız gerekmektedir.

Göz İlaçları

Evcil hayvanınız kronik bir göz hastalığı yaşıyor ise ve veteriner tavsiyesi ile elinizde birtakım ilaçlar mevcut ise bu ilaçlar dışında herhangi bir ilacı hayvanınızın gözü için kullanmamanız gerekiyor. Göz hastalıkları hayvanlarda genellikle akıntı ve kızarıklık şeklinde kendisini gösterir.

Ancak bu akıntıların ve kızarıklıkların tam olarak ne olduğunun anlaşılabilmesi için mutlaka veteriner muayenesi gereklidir. Bu yüzden kedi veya köpeklerinizin gözlerinde akıntı veya kızarıklık gördüğünüz an göz ilaçları kullanmak yerine ilk önce veteriner muayenesine gitmeniz gereklidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR