Evcil Hayvanlar ile İlişkilendirilen Hastalıklar Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanları besleyen kişiler bazı dönemlerde birtakım rahatsızlıklar ile karşılaşabilirler. Evcil hayvanların sebep olduğunu düşünülen bazı hastalıklar aşağıda yer almaktadır.

Parazitler

Evcil hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar arasında ilk sırada parazitler yer alıyor. Kedi ve köpeklerin aşılarını düzenli olarak yaptırmıyorsanız bu hastalığın geçme riski artacaktır. Parazitlerden korunabilmek için evcil hayvanınızın aşılarını düzenli olarak yaptırmanız ve sağlıklı olduğundan emin olmadığınız hayvanlar ile temas etmesinden kaçınmalısınız. Ayrıca ellerinizi bol su ve sabun ile yıkamanız da gerekebilir.

Astım

Astım hastalığı evcil hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalık değildir. Astım çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Evcil hayvanlar, sizde mevcut olmayan astım hastalığının ortaya çıkmasına sebep olmazlar.

Fakat mevcut bir astım hastalığınız var ise hastalığınız olumsuz olarak etkilenebilir. Astım hastalığının ilerleyen seviyelerinde olumsuz durumların meydana gelmesi daha sık ortaya çıkabilmektedir. Alerjik durumlar yaşayan astım hastaları çoğu zaman evcil hayvanlardan dolayı olumsuz olarak etkilenebilirler.

Evcil Hayvan Alerjisi

Çocuklar üzerinde çok sık rastlanan bu alerji türünde kişinin bünyesinde alerjiye herhangi bir şekilde yatkınlık mevcut ise beslenen evcil hayvana karşı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Burunda akıntı, tıkanma, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kurdeşen gibi belirtiler evcil hayvanlara alerjisi olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hayvanlardan uzak durmaları yerine bu tür alerjiye sahip olan kişilere gerekli aşıları olmaları tavsiye edilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR