Evcil Hayvanlarda Alerji Belirtileri Ne Zaman Görülür?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Alerji belirtilerinin ortaya çıkışı evcil hayvanınızın alerji problemlerinin sebeplerine göre değişebilmektedir. Polenlere karşı yaşanan bir alerji mevcut ise belirtiler genellikle bahar ya da yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Ancak problem evcil hayvanınızın yaşadığı evin içerisindeki bir sebepten dolayı ise yılın herhangi bir döneminde belirtiler ortaya çıkabilir.

Bazı Dönemlerde Belirtiler Niye Fazla Oluyor?

Alerjiler hayvanların üzerinde bulunduğu zaman etkileri de birikerek artmaya başlar. Pek çok alerjene karşı savunmasız olan evcil hayvanların reaksiyon dereceleri değiştiği zaman alerji belirtilerinin de şiddeti artabiliyor.

Bu olay eşik fenomeni ile tarif ediliyor. Kovaya damlayan su damlaları en sonunda kovanın taşmasına yol açarlar. İmmun sistemin taşma olayı da alerjenlerin etkilerinin birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu yüzden belirtilerin ortaya ilk çıktığı dönem ile ilerleyen dönemler arasında keskin çizgiler ve farklılıklar yer alır.

Kedi ve Köpeklerde Alerji Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Detaylı bir muayene sonrasında veteriner hekiminiz gerektiği zaman uygun testleri yaparak alerji olup olmadığını tespit edebilir. Ufak miktarda alınacak olan kan örneği spectrum laboravutarına gönderilir. Böylelikle kan testi sonrasında evcil hayvanınızın alerjisi tespit edilmiş olur.

Evcil hayvanların farklı durumlarda alerjik reaksiyonlar gösterdiğini unutmayın. Evinizde yer alan eşyalar veya bir yiyecekten dolayı da evcil hayvanınızda alerji sorunu ortaya çıkabilir ve onun sağlığını olumsuz etkileyebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR