Evcil Hayvanlarda Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanlarda etkili bir tedavi yapılabilmesi için ilk önce alerjiye sebep olan alerjenlerin tespit edilmesi ve hayvanların bu alerjenlerden uzak tutulması gerekmektedir. Steroid olan ilaçlar da kısa sürede etkili sonuçlar gösterirler. Ancak bu tür steroid içerikli ilaçların uzun süre boyunca kullanılması yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Evcil hayvanınız ilk önce alerji testinden geçmelidir. Alerji testinden geçen evcil hayvanınız için daha sonra tedavi yöntemleri ortaya çıkartılır. Tedavi yöntemi artan yoğunluklarda deri altı enjeksiyonlar olarak uygulanır.

Tedavi Şeklinin Etkinliği Nasıl Olur?

Tedaviler bazı alerji hastalıklarını tamamen yok edebilmektedir. Diğer alerji hastalıklarında ise maddelere karşı tolerans sağlanabilmesi için alerji aşılarına devam edilmesi gerekebilir. Tedavinin şemasına uygun steroid ilaçlara bağımlılığın azaltılması da hastalığın ortadan kalkmasını sağlar.

Gıda Alerjilerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi ve köpekler gıda alerjilerine sahip olabilirler. Alerjiye yol açan gıdaların hiçbir şekilde hayvanlara verilmemesi gereklidir. Hayvanınıza yapılan testten sonra gıdaya karşı pozitif bir sonuç aldıysanız veteriner hekiminize alerjik gıdanın içerisinde yer almayan mamaları sormalısınız.

Veteriner hekimler genellikle alerjisi olan evcil hayvanlara uygun mamaların detaylı bir listesini evcil hayvan sahiplerine sunarlar. Burada yer alan kedi ve köpek mamalarını satın aldığınız takdirde gıda alerjisi yaşamadan evcil hayvanınızı besleyebilirsiniz. Gıda alerjilerinde mutlaka mamaların değiştirilmesi ve dikkatlice yakından takip edilmesi gereklidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR