Evcil Hayvanlarda Elektrik Çarpması Durumunda İlk Yardım

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanlar özellikle evde yalnız kaldıkları zaman canları çok fazla sıkılabilen canlılardır. Sizinle birlikteyken de kabloları sıkıntıdan kemirmeyi seven evcil hayvanlar, elektrik kaçağı olan aletler ile temas ettikleri zaman çarpılabilirler.

Evcil hayvanınızın çarpıldığı gördüğünüz zaman ilk önce kendi güvenliğinizi sağlamalı ve soğukkanlı bir şekilde olaya müdahale etmeye başlamalısınız. Hayvanınızın hala elektrik ile temas halinde olması onu kurtarmaya çalışırken sizin de elektrik akımına kapılmanıza yol açabilir.

Bu sebeplerden dolayı evcil hayvanınıza doğrudan dokunmak yerine ilk önce bir tahta parçasına kalın bir kumaş sararak onunla tutmalı ve elektrik kaynağından evcil hayvanınızı kurtarmalısınız. Elektrik akımını kesebilmek için ise sigortaları kapatmayı unutmamalısınız.

Nabız ve Solunum Kontrolü

Elektrik akımından tamamen kurtulduysanız evcil hayvanınızın solunumunu ve nabzını kontrol etmelisiniz. Elektrik çarpması gibi durumlarda kalp durması gibi sıkıntılı durumlar meydana gelebileceği için ufak bir kalp masajı ya da suni teneffüs yapmanız gerekebilir.

Nabız ve solunum normal haline geldikten sonra ise evcil hayvanınızı serbest bırakmayın. Hemen veteriner hekiminizi arayarak yardım isteyin veya mümkünse veterinerinize vakit kaybetmeden evcil hayvanınız ile birlikte uğrayın.

Elektrik akımından dolayı hayvanınızın üzerinde yanıklar meydana geldiyse soğuk su ve buz ile kompres uygulayabilirsiniz. Bu tür durumlarda da acil bir şekilde veterineriniz ile iletişime geçmeyi unutmayın ve evcil hayvanınızı mutlaka muayene ettirin.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR