Evcil Hayvanlardan Hastalık Bulaşması Nasıl Önlenir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvan beslemek isteyenler ve evcil hayvan besleyenlerin akıllarında yer alan ortak sorulardan birisi de, hayvanlardan gelebilecek hastalıklardan ne şekilde korunabilineceği oluyor. Çoğu insan evinde bir evcil hayvan beslemekten bazı durumlarda bu tür soruların cevabını bulamadığı için kaçınabiliyor.

Evcil hayvanlarınızdan gelebilecek hastalıklardan korunmak istiyorsanız ilk önce dışkısını atmak gerektiği zaman ya da kumunu değiştirmeniz gerektiği zaman asla çıplak el ile müdahale etmemeniz gerekiyor. Lastik bir eldiven taktıktan sonra köpeğinizin, kedinizin ve kuşunuzun yaşam alanını temizleyebilirsiniz. Ayrıca ağız ve burnunuzu da ufak bir bez parçası ile kapatmanız yararlı olacaktır.

Yavru olan kedi ve köpekler parazit enfeksiyonlarına karşı savunmasız olurlar. Bu sebeple yavru hayvanlarınızın aşılarını düzenli olarak veterinere yaptırmanız gerekmektedir. Böylelikle hayvanlarınızın hastalıklardan korunmasını sağlayarak kendi sağlığınızı da güven altına almış olursunuz.

Antiseptik Sabunlar İşe Yarar mı?

Evcil hayvanınız ile bir süre ilgilendikten sonra ve artıklarını temizledikten sonra ellerinizi muhakkak antiseptik bir sabun ile temizlemelisiniz. Bu tür yöntemler sayesinde enfeksiyonlardan korunmuş olursunuz.

Kene gibi ısırıkların yarattığı hastalıkların bulaşmasını engelleyebilmek için orman ve çimenli alanlarda hayvanlarınızı uzun süre boyunca gezdirmemelisiniz. Ayrıca kendinize uygun giysiler bulmanız kene ısırıklarından uzak durmanız için yeterli olacaktır. Köpeğiniz veya kediniz ile açık bir ormanlık alanda uzun süre vakit geçirdiyseniz bir süre uzun pantolonlar ve bacaklarınızı kapatan tabanlı botlar giyebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR