Evcil Hayvanların Ömrünü Uzatacak 4 Tavsiye

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanlarınızın daha uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesini istiyorsanız sizler için hazırladığımız 4 tavsiyeye göz atabilir ve uygulayabilirsiniz.

1. Kaliteli Beslenme Alışkanlığı

Hayvanlarınızın yaşlarına uygun olarak hazırlanmış bir diyet programı uyguladığınız takdirde onların daha uzun süre boyunca sağlıklı olarak yaşamasını sağlayabilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenen hayvanların bağışıklık sistemleri de diğer hayvanlara göre daha güçlü olur. Böylelikle hayvanlarınızın hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

2. Zayıf Kalmasını Sağlamalısınız

Hayvanınızın olması gerektiği kilodan daha fazla kiloya sahip olması hastalıklara davetiye çıkartabilir. Yapılan araştırmalar sonrasında aşırı kilolu olan kedilerin ve köpeklerin eklem hastalıkları, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi hastalıklara daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir.

3. Veteriner Kontrolleri

Evcil hayvanların tamamının düzenli bir şekilde veteriner kontrolünden geçmesi gereklidir. Veterinerler sadece aşı yaptıracağınız kişiler değildir. Hastalıkların erken teşhisleri ve tedavilerin daha etkili olabilmesi için veterinerleri, veterinerinizin size tavsiye ettiği sürelerde periyodik olarak aksatmadan ziyaret etmelisiniz. Böylelikle evcil hayvanınızın hastalıklara yakalanma riskini düşürebilir ve daha sağlıklı, mutlu bir şekilde hayatını yaşayabilmesini sağlayabilirsiniz.

4. Kontrolsüz Bir Şekilde Gezdirmeyin

Kedi veya köpeğinizi tasmasız bir şekilde tamamen sizin kontrolünüzden uzak olarak gezdirmeyin. Serbest bir şekilde dolaşan hayvanlarınız çevrede yer alan kirli maddeler ile temas edebilirler. Hatta bazı durumlarda evcil hayvanınız bu sebepten dolayı zehirlenerek hasta bile olabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR