Evcil Hayvanlarınız için Kış Aylarındaki 3 Ölümcül Tehlike

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kış genellikle insanlar ve evcil hayvanlar için eğlence ile doludur, ancak bu en soğuk mevsimle ilgili tehlikeler de vardır, özellikle de dışarıda. Köpek veya kediniz ile ilgili bir şeylerin ters gittiğinden şüpheleniyorsanız, veteriner hekiminize veya en yakın hayvan hastanesine başvurun.

1. Hipotermi (Vücut Isısının Düşüşü)

Evde beslenen hayvanınız yerleşik bir kürkü olabilir, ancak bu soğuktan etkilenmeye daha az eğilimli oldukları anlamına gelmez. Aslında, bir köpeğin veya kedinin vücut ısısı 37 derecenin altına (yani normal sıcaklık aralığının altına) düştüğünde hipotermi kendini gösterir. Tedavi edilmediği takdirde, komaya, kalp yetmezliğine ve hatta evcil hayvanınızın ölümüne neden olabilir. Ayrıca hipotermiye maruz kalan hayvanların kan akışı kısıtlandığından kollar, ayaklar ve kulaklarda donma meydana gelebilir. Bu da hayati organları (beyin, kalp, böbrekler, karaciğer ve akciğerler) tehdit eder.

2. Antifriz                

Aracınızın motorundan sızabilen antifrizler kedi ve köpekleriniz için büyük bir tehlike oluşturur. Antifriz, tüketildikten hemen sonra, tedavi edilmezse, ölümcül olabilir. Sallanma, kusma belirtileri 30 dakika ile 12 saat arasında gerçekleşir. 12-24 saat içerisinde ciddi iç hasarlar gerçekleşse de belirteler kendini gizleyebildiğinden bazı durumlarda tedavi için çok geç kalınabiliyor.

3. Otomobiller

Birçok evcil hayvan, kışın, bir aracın egzozuna veya kaputunun altına yerleşerek ısınmayı sever. Araç hareket ettikten sonra evcil hayvanlar yanlışlıkla motora dolaşabilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.  Bir başka risk ise karbon monoksit zehirlenmesidir. Boşta duran arabanıza geri döndüğünüzde mutlaka kaputun altını ve aracın altını kontrol edin.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR