Evcil Kuş Bakımının Püf Noktaları

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil kuş bakımında en özel bakımdan en genel bakıma kadar bilmeniz gereken bir çok şey vardır. Türlerine göre her biri ayrı bir bakım ve ilgi istese de genel bakım konusunda değişmez bazı noktalar vardır.

Öncelikle barınacakları yer sayısına ve türünün büyüklüğüne göre rahat hareket edebileceği bir büyüklükte olmalıdır. Minyon bir kuş türü için büyük bir papağan kafesi uygun olmayacağı gibi büyük türlerde kuşunuz için küçük kafesler de uygun olmayacaktır.

Uygun kafes seçiminden sonra sıra kafesin konumuna geliyor. Güneş ışığını yeteri kadar alabildiği ancak direk güneş ışığına maruz kalmadığı bir noktada, hava akımından uzak bir yerde kafesi konumlandırmalısınız.

Sıcak havalarda hava akımının olmaması da bir sorun olacağı için kış ve yaz ayları için rüzgarsız havadar ama cereyandan uzak konumlandırmalısınız. Yalnızca güneşli, kuru ve ılık havalarda balkonunuza çıkartmalısınız.

Aydınlatma Ürünleri ve Kuşlar Üzerindeki Etkisi

Ev aydınlatmalarına direkt olarak maruz kalan kuşlarda bir çok sorun oluşabileceğinden kafesi olabildiğince suni ışıklardan uzak tutmalısınız. Dinlenmeleri sağlıkları açısından gerekli olduğundan kimi zaman onlara sessiz bir alan yaratmalı ve uyku zamanlarında kafeslerinin üstünü örtmelisiniz. Böylelikle kuşunuz daha verimli uyuyacaktır ve verimli uyku sizle daha fazla yaşaması anlamına geliyor.

Bir başka önemli konu ise tüm kuşlar için geçerli olan tırnak bakımıdır. Kafesin içinde ya da dışarda herhangi bir yere takılan tırnak kırılabilir ve kan kaybına sebep olabilir. Kılcal damarlara zarar gelebileceğinden ölüm riski ciddi tırnak kanamalarında fazla olduğundan bilinçli bir şekilde kuşunuzun tırnağını kesmelisiniz. Eğer yapamıyorsanız veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR