Evde Civciv Bakımı Nasıl Olmalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evde civciv beslemek pek çok kişi tarafından sorunlu olarak görülse bile ilerleyen dönemlerde aslında bunun çok da zor olmadığını fark etmeye başlayabilirsiniz. Civcivlerin evde beslenmesinin zorluk aşamaları genellikle büyüdükleri zaman başlar. Bu sebeple ufak yavru civcivleri evinizin ortamında rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Yem yemeyi ve su içmeyi hızlıca öğrenen civcivler kuluçkalarından çıktıktan sonra 2 gün aç ve susuz durabilecek özelliklere sahiptir. Ancak bu durum onların gelişim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebileceği için onları 2 gün boyunca aç ve susuz bırakmamanız önerilmektedir. Doğumlarından en fazla 1 gün sonra onlara yem yedirip su içirmeniz daha hızlı ve sağlıklı gelişmelerine olumlu bir katkı sağlar.

Su Temizliği ve Yem

Civcivlerin gelişimlerinde en temel unsur sudur. Su içtikleri zaman civcivlerin vücutlarındaki ısı değerleri sabit kalır ve daha sağlıklı bir şekilde gelişmeleri tamamlanmaya başlanır. Bu sebeple civciv beslediğiniz evlerinizde mutlaka suluk da barındırmalısınız. Su ısısı ise odanızın sıcaklığında olmalıdır. Suyun ısısı aşırı sıcak veya aşırı soğuk olmamalıdır.

Ayrıca suyun ısısı ile birlikte temizliği de hayati önem taşımaktadır. Civcivler narin ve hassas hayvanlar oldukları için en ufak bir su kirliliğinde hayatlarını kaybedebilecek kadar ağır hastalıklara yakalanabilirler. Civciv sularını en az 2 günde 1 kontrol etmeli ve gerektiğinde yeni ve temiz su ile değiştirerek civcivlerin su içmesini sağlamalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR