Gebelik Döneminde Hangi Evcil Hayvanlar Risk Oluşturur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Gebelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlı ve kontrollü bir şekilde olduğu için anne adaylarının bebek sağlığı ve gelişimine dikkat etmesi gereklidir. Bu noktada en çok merak edilen konu ise evcil hayvanlardır. Evcil hayvanlardan insanlara geçebilen birtakım hastalıklar gebelik döneminde büyük bir risk oluşturabilmektedir.

Köpekler

Evinizde beslediğiniz köpeklerin bakımları ve aşıları düzenli olarak yapılıyor ise herhangi bir risk meydana gelmez. Ancak bu noktada ortaya çıkabilecek en önemli risk travmadır. Köpekler istemeden de olsa oyun oynarken tırmalamak ve ısırmak gibi davranışlar sergileyebilirler. Bakımları ihmal edilmiş bir köpek tarafından ısırıldığınız zaman kuduz veya tetanoz gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Kediler

Kedilerde de durum aynıdır. Düzenli kontrolleri yapılmayan kediler sizi ısırdığında veya tırmaladığında kuduz ve tetanoz gibi hastalıkları size bulaştırabilirler. Ayrıca kediler gebelik döneminde toksoplazmik enfeksiyona yakalanmanıza da yol açabilir.

Sürüngenler

Sürüngenler evlerde nadir beslenirler. Bu tür canlılar için uygulanan aşılar da mevcuttur. Sürüngenlerden insanlara geçebilen yaygın hastalıklar arasında Salmonella vardır. Gebelik süresi boyunca sürüngenlerinizi kafeste tutmanız, evde serbestçe dolaştırmamanız ve gerekli bakımlarını aksatmamanız gerekmektedir.

Kuşlar

Evde beslenen kuşlar gebelik döneminde herhangi bir risk oluşturmazlar. Fakat kuşlardan insanlara geçebilecek olan kampilobakter, salmonella gibi hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklardan korunabilmek için kuşunuzu düzenli olarak veterinere götürmeli ve elle temas ettiğiniz zaman elinizi mutlaka yıkamalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR