Gebelikte Hangi Evcil Hayvanlar Risk Oluşturur

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evde beslenen köpeğiniz bütün aşılarını düzenli olmuyor ve sağlık kontrolleri aksatılıyor ise köpeğinizin oluşturabileceği travma riski mevcuttur. Köpekler oyun oynarken veya sevilirken ısırmak ve tırmalamak gibi doğal davranışlar sergilerler. Köpeklerin aşılarını düzenli olarak yaptırmıyorsanız ve köpek tarafından ısırıldıysanız ya da tırmalandıysanız kuduz veya tetanoz gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Kediler

Kediler de yine köpeklerde olduğu gibi düzenli aşı olmuyorlarsa ısırık ve tırmalama sonucunda kuduz ve tetanoz gibi hastalıklara yol açabilirler. Fakat kedilerden gelebilecek toksoplazmik enfeksiyonu hastalığı da mevcuttur. Bu enfeksiyon çiğ et tüketimi ortaya çıkabilen bir parazitin yol açtığı enfeksiyon türüdür.

Sürüngenler

Evlerde nadir olarak beslenen sürüngenler için çok fazla aşı ve tedavi yöntemi mevcutr değildir. Ancak bu tür hayvanlardan insanlara Salmonella adlı hastalık bulaşabilir. Gebelik süresi boyunca sürüngen hayvanlarınızı kafesinde tutmanız ve ev içerisinde dolaştırmamanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Kuşlar

Evinizde beslediğiniz kuşlar sağlıklı ise gebeliğiniz ve bebeğiniz için herhangi bir sorun oluşturmazlar. Ülkemizde de çok yaygın bir şekilde beslenmekte olan kafes kuşlarını gebelik süresi boyunca evden uzaklaştırmanıza gerek yoktur. Fakat kuşlardan insanlara geçebilecek olan kampilobakter, salmonella, klamidya gibi bakteri bazlı hastalıklar mevcuttur.

Hastalıklardan korunabilmek için kafes kuşlarınızı düzenli olarak veterinere götürmeli ve kafeslerinin temizliğini aksatmadan sürekli olarak yapmalısınız. Böylelikle kuşlarınızdan size herhangi bir hastalık bulaşmamış olur.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR