Grosser Münsterlaender Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bu köpek, büyük av köpekleri kategorisine girer. Atalarının uzun tüylü Alman av köpekleri ve günümüzde soyu tükenmiş olan “Atmaca Köpeği” olduğu söylenmektedir. Bu köpeklerin de, Fransız av köpekleri olan Epagneul  de Française ve Epagneul Picard ile melezleştirildikleri bilinmektedir.

Münsterlaender avı kovalamaz. Avın kokusunu aldığı zaman durur ve kokunun geldiği yöne doğru döner. Başının ve ayaklarının duruş pozisyonu, avcıya avın yerini işaret eder. Bu tür av köpeklerinden beklenen çok şey vardır. Öncelikle avı bulmaları gerekir. Bulduktan sonra onu ürkütmeleri, karada ve suda avlanmış olan avı takip etmeleri ve avcıya getirmeleri gerekmektedir. Bu çok yönlü ve çeşitli görevleri olan Münsterlaender’in görünümü de, bu görevleri yerine getirmesinde uygundur.

Münsterlaender’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Omuz yüksekliği 58-62 cm aralığındadır. Baş yapısı uzun ve burnu siyahtır. Gözleri koyu renkte ve boynu güçlü görünümlüdür. Aşağıya doğru düz bir şekilde ya da yukarıya doğru hafif kalkık olan ve uç kısmı kesilen kuyruğu sık tüylerle kaplıdır. Tüyleri uzun ve hafif dalgalıdır. Vücudunun baş kısmı siyah-beyazdır, vücut genelinde ise beyaz üzerine irili ufaklı siyah lekeler bulunur.

Münsterlaender’in omuz yüksekliği, erkeklerde 50-66 cm, dişilerde ise 50cm civarındadır. Tüy rengi, kahverengi-beyaz yada kahverenginin tonlarındadır. Uyanık yaradılışlı, sevecen, sokulgan ve eğitilmeye açıktır. Ancak her şeye rağmen o bir av köpeğidir ve yeri doğadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR