Hamster Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hamsterlar bakımı oldukça kolay sevimli dostlarımızdır. Hamsterlar iyi bakıldıklarında yaklaşık 3-4 yıl yaşayabilmektedirler. Bu kısa ömürlerinde en iyi bakımı onlara sağlamak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekir.

Petshoplarda bir çok hamster çeşidi bulunmaktadır. Bunların en çok bilinenleri arasında olan Suriye Hamsterı, yalnız yaşaması gereken bir hamster çeşididir. Çünkü Suriye Hamsterları aşırı derecede bölgelerini korurlar ve diğer hamsterlara zarar verme ihtimalleri de oldukça yüksektir. Hamilelik döneminde olan dişiler başka hamsterları boğarak öldürür.

Yalnız yaşamak onlar için en uygun seçenek olacağı için ona uygun kafes almanız yerinde olacaktır. Nispeten daha ufak olan “Cüce Hamster” bakımında ise birden fazla hamster edinmeniz mümkün olabiliyor. Tabi kafesi için gerekli şartları sağladıktan sonra.

Hareket Onlar İçin Çok Önemli

Sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için hareketli olmaya ihtiyaç duyan hamsterınızı fazla beslemekten kaçınmalısınız. Çünkü obezite onların sağlığını olumsuz yönde etiler ve hareketlerini kısıtlar. Kafesinde ise kuru lif yemlerinin yanına bir de dişlerinin törpülenmesi ve çok fazla uzamasını engellemek için taşlar koymalısınız ki dişleri çok fazla uzayarak onu rahatsız etmesin.

Hamsterlar özellikle geceleri uyanık oldukları için uykunuzu bölebilir. Bu yüzden onun çıkardığı seslerden rahatsız olmamanız işten bile değildir. Hamster kafesini böyle bir durumda başka bir odaya almanızda sakınca yoktur. Ayıracağınız yerin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen gösterin.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR