Hamster için Kafes Seçimi ve Hazırlanması Nasıl Yapılmalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evde beslediğiniz evcil hayvanlarınız daha rahat ve sağlıklı olmasını istiyorsanız onların bakımlarını üstlenmeniz ve aksatmadan düzenli olarak onları gözlemlemeniz gerekiyor. Hamsterlarda ise en önemli konu kafes seçimi ve kafesin uygun koşullarda hazırlanmasıdır.

Hamsterlar için kafes seçerken ilk önce kafesin yeterince geniş olduğundan emin olmanız gerekiyor. Ufak kafesler hamsterlar için psikolojik olarak rahatsızlık yaratabileceği gibi aynı zamanda onların fiziksel olarak da rahatsızlanmasına yol açabilir.

Bir diğer önemli nokta ise kafesin kolay temizlenebilecek malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Kafesleri sık sık temizlemeniz gerekeceği için kolay temizleyebileceğiniz bir kafes seçmeniz gerekebilir. Bu yüzden taban kısmı plastik olan ve tel kısımları metal olan kafeslere göz atmanız gerekebilir.

Hamster Kafesi Nasıl Hazırlanır?

Hamster için uygun bir kafes seçtiyseniz şimdi sıra o kafesi hazırlamaya gelmiş demektir. Hamsterların doğal ortamlarında kendilerini hissedebilmeleri için ilk önce tünel tarzında oyuncaklar almanız gereklidir. Ayrıca hamsterların sevdiği çark ve koşma oyuncakları da kafes içerisinde uygun yerlere yerleştirilmelidir.

Hamsterların kafesleri için suluk seçerken su damlacıkları ile su içmeleri gerektiğini unutmayın. Bu yüzden hamsterın dişlerine uygun olan akan özellikli bir su kabı seçmeye özen gösterin.

Kafesin tabanının dışkıyı ve idrarı emebilecek özellikte olmasına da dikkat edin. Bu yüzden alt kısmı en az 3 cm olacak şekilde talaş benzeri şeylerle doldurun.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR