Hamster Yalnız Yaşayabilir mi?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanların genellikle yalnız bakılması tavsiye edilmemektedir. Fakat mevzu bahis hamsterlar olduğu zaman bu durum biraz daha değişik ilerleyebilir. Hamsterlar tek başına uygun ortam koşulları sağlandığı zaman yaşayabilen hayvanlardır. Yalnız yaşamaktan hoşlanan hamsterlar için en ideal bakım türü tek başlarına bakıldıkları türdür.

Birden fazla hamsterı aynı kafese veya akvaryuma koyduğunuz zaman birbirlerine çok ciddi zarar verdiklerine şahit olabilirsiniz. Kendi özel alanlarını oluşturmayı başaramayan hamsterlar bir diğer hamstera saldırarak zarar vermeyi deneyebilir. Birden fazla hamsterı aynı kafese koymak istiyorsanız oldukça geniş boyutlu bir kafes kullanmanız gerekebilir.

Kendi özel alanlarını oluşturan hamsterlar kendi aralarında kavga ederek birbirlerine zarar vermezler.

Çiftleşme Dönemlerine Dikkat

Dişi ve erkek hamsterların çiftleşme zamanları geldikleri zaman bir arada dururlarsa büyük kavgalar edebilirler. Bu sebeple hamsterınızın çiftleştirmek istiyorsanız çiftleşme zamanı geldiği zaman dışarıda ayrı bir kafeste beslemeniz daha doğru olacaktır. Olası kavgaların ve yaralanma risklerinin önüne bu şekilde geçebilirsiniz.

Hamsterlarınızın yavruları ortalama olarak 4 ile 5 haftalık dönemine geldiği zaman sütten kesilmeye başlarlar. Daha sonra annelerinden ayrılmalarını sağlamanız sizler için en doğru karar olacaktır. Anne hamsterlar yavruları ile kavga edebilen canlılar oldukları için yine olası bir zarar durumunun önüne bu yöntem sayesinde geçmiş olursunuz.

Özetlemek gerekir ise hamsterlar yalnız yaşayabilen canlılardır. En doğru hamster besleme biçimi ise kesinlikle yalnız hamster besleme biçimdir diyebiliriz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR