Hamsterlar İçin Hangi Besinler Zararlıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanların tamamında olduğu gibi hamsterların beslenmesinde de son derece dikkatli olunması gereklidir. Hamsterlar küçük canlılar olmalarına rağmen boyutlarından beklenmeyecek derecede iştahlı hayvanlar olabilirler. Hemen her şeyi midelerine indirmek isteyen hamsterların bu sebeplerden dolayı beslenmelerine dikkat edilmesi gereklidir.

Beslenmeye bağlı olarak hayatlarını dahi kaybedebilen hamsterların kesinlikle uzak durması gereken gıdaları tespit ettikten sonra onun daha uzun ömürlü ve sağlıklı olarak yaşayabilmesini sağlayabilirsiniz. Küçük dostlarınıza vermekten kaçınmanız gereken gıdalara gelin birlikte bakalım.

Yağlı Gıdalar

Yağlı olan tüm gıdaların hamsterlar için zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Hamsterlara peynir verirken dahi yağsız olan peynirleri tercih etmeniz gerekiyor.

Tuzlu Gıdalar

Tuzlu gıdalar hamsterların hastalanmasına yol açabilir. Ayrıca baharatlı olan gıdaların da hamsterlara verilmesi çok ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabiliyor. Kraker tipi gıdalar vereceğiniz zaman az miktarda vermeli, tuzsuz ve yağsız olanlarını tercih etmelisiniz.

Kızartma

Hamsterlara kesinlikle verilmemesi gereken gıdalar arasında kızartmalar da yer alıyor. Yiyecekleri kızartılmış şekilde hamsterlara asla vermemeniz gerekiyor. Bu tür kızarmış yiyecekler yerine haşlanmış ve yağsız olarak hazırlanmış olan yemekler vermeyi deneyebilirsiniz.

Şekerli Gıdalar

Tatlıya bayıldığı bilinen hamsterlara şekerli gıdalar vermekte sakıncalı bir davranıştır. Şeker içeren yiyecekleri hamsterlara verdiğiniz zaman hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlara yol açabilirsiniz. Hamsterlarınızı mutlu etmek istiyorsanız şekerli gıdalar yerine doğal meyveler vermeyi deneyebilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR